صفحه اصلی اخبار درباره ما ارتباط با ما telegram
صرافی ناظران
صرافی ناظران
صرافی ناظران
 • نوشته شده در تاریخ ۱۳۹۴/۰۶/۰۳
  تعداد نظر :(#)

  بازنگری در دستورالعمل صرافی ها


  معاون نظارتی بانک مرکزی از احتمال بازنگری بخشی از دستورالعمل نظارت بر صرافی ها خبر داد و گفت: صرافان قدیمی که در مهلت مقرر به بانک مرکزی مراجعه نکردند همانند صرافان جدید باید از ابتدا کار خود را آغاز کنند و با آنها همانند صرافان جدید برخورد خواهد شد.

 • به گزارش سایت خبری ایرنا، حمید تهرانفر عصر سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت که در بانک مرکزی برگزار شد، افزود: بانک مرکزی دستورالعملی روان تر و سهل تر از دستورالعمل قبلی در این باره تدوین کرد به طوری که انقضای مهلت اجرای این دستورالعمل حداکثر تا تاریخ 28 مرداد امسال بود و این مهلت به هیچ وجه قابل تمدید نبود.

  معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: براین اساس، پس از این تاریخ صرافانی که اقدامات لازم را برای تمدید فعالیت خود انجام دادند، مجاز هستند و آنهایی که مراجعه نکرده اند، غیرمجاز تلقی می شوند.
  وی با اشاره به حضورش در جلسه روز جمعه کانون صرافان، گفت: تعداد صرافانی که در این جلسه حضور داشتند با وجودی که نوبت دوم این جلسه بود، چشمگیر بود. در این جلسه مطرح کردم که تمام ضوابط با توجه به زمان می تواند دستخوش تغییر باشد و اقدامات لازم در این زمینه انجام خواهد شد، این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی نیز مطرح کرده ممکن است در آینده این دستورالعمل اصلاح شود.

  تهرانفر خاطرنشان کرد: قدمت صرافان و سابقه فعالیت آنها یک امتیاز است و اگر خود را به بانک مرکزی معرفی نکنند، از این امتیاز برخوردار نخواهند بود.

  وی درباره ارائه اطلاعات حساب های بانکی به سازمان امور مالیاتی گفت: به استناد قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم از ظرفیت های بانک ها استفاده خواهد شد تا تخمین مناسبی از وضعیت مودیان مالیاتی بدست آید اما قصد این نیست که در حساب های بانکی مردم سرک کشیده شود.

  معاون نظارتی بانک مرکزی تصریح کرد: اطلاعات حساب های بانکی به هیچ وجه مورد سوءاستفاده قرار نمی گیرد و محرمانه است و هیچ محلی برای نگرانی سپرده گذاران وجود ندارد.
  وی با اشاره به سه قانون بانک مرکزی، قانون بانکداری کشور و قانوت عملیات بانکی بدون ربا، گفت: هر سه قانون در قالب یک بسته نهایی شده است و به زودی به هیات وزیران ارائه خواهد شد و پس از تصویب در هیأت وزیران، لایحه آن برای تصویب نهایی به مجلس خواهد رفت.

  تهرانفر از کاهش 200 تا 250 شعبه بانک ها خبر داد و گفت: سرعت کاهش شعب بانک ها بیشتر خواهد شد و با توجه به پیشرفت های فعالیت های الکترونیکی بانکی، بانک ها ناگزیر از کاهش تعداد شعب و استفاده از فناوری ها هستند. براین اساس، افزایش تعداد شعب بانک ها متوقف خواهد شد.

  معاون نظارتی بانک مرکزی در خصوص بانک های مناطق آزاد نیز اظهار داشت: در حوزه مناطق آزاد درصدد هستیم مقرراتی را که به دلیل محدودیت ها رنگ باخته اند، به صورت جدی اجرایی کنیم و در آینده نزدیک مقررات جدیدی را در این بخش اعلام خواهیم کرد. براین اساس، بانک های آبشور و برون مرزی در مناطق آزاد فعالیت خواهند کرد.

  وی درباره بحث بنگاهداری و شرکت داری بانک ها، افزود: از سال گذشته تاکنون این موضوع متوقف شده و هیچ بانکی به جز یک بانک هیچ شرکت جدیدی راه اندازی نکرده است و حجم بنگاه داری بانک ها در سطح قبلی وجود دارد.

  تهرانفر در خصوص واگذاری املاک و اموال مازاد بانک ها، توضیح داد: براساس قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، بانک ها موظف هستند طی مدت زمان قانونی اموال مازاد خود را به فروش برسانند. در غیر این صورت، مالیات بیشتری به آنها تعلق خواهد گرفت.

  معاون نظارتی بانک مرکزی در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد روند مطالبات معوق بانک ها، گفت: مطالبات معوق بانک ها رشد سابق را ندارد و روند روبه رشد آنها متوقف شده است. در عین حال، دستورالعمل مطالبات معوق در حال بازنگری است و به شورای پول و اعتبار ارائه و نتایج نهایی اعلام خواهد شد.

  وی درباره فعالیت مؤسسات مالی غیرمجاز گفت: در حال حاضر هفت هزار موسسه مالی در کشور فعال هستند اما این مؤسسات در حد بزرگ نیستند؛ تنها تعداد انگشت شماری از آنها در حد و اندازه بزرگ فعالیت می کنند، همچنین 95 درصد صندوق های قرض الحسنه ساماندهی شده اند.

  تهرانفر خاطرنشان کرد: یکهزار تا یکهزار و 100 صندوق قرض الحسنه زیر نظر سازمان اقتصاد اسلامی با مبلغی معادل یک هزار و 700 میلیارد تومان فعالیت می کنند.

  وی در ارتباط با میزان معوقات بانک ها، ادامه داد: نسبت میزان معوقات همان رقم قبلی است و رشد بیشتری را در این مدت شاهد نبودیم البته دستورالعمل شناسایی معوقات بانک ها در حال بازنگری است و به زودی به شورای پول و اعتبار ارائه می شود.

  وی درباره هفت هزار موسسه غیرمجاز، گفت: اعلام این رقم به معنای آن نیست که تمام این هفت هزار موسسه در قد و قواره عسکریه و کوثر فعالیت می کنند چرا که تعداد موسسات غیرمجاز بزرگ شاید به اندازه انگشتان دست هم نباشد.

  معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: بخش زیادی از این موسسات مربوط به صندوق های قرض الحسنه تک شعبه ای، لیزینگ ها، صرافی های غیرمجاز و غیره است.

  وی درباره سامان دهی موسسات غیرمجاز نیز افزود: بنده در مصاحبه های قبلی نیز اعلام کردم که این موسسات بزرگ غیرمجاز به تعداد انگشتان دست نیز نمی رسد اما بخش اعظمی از نقدینگی جامعه را در اختیار خود گرفته اند.

  تهرانفر با اشاره به آنکه دو تا از این موسسات بزرگ در سال گذشته مجوز فعالیت خود را از بانک مرکزی دریافت کرده اند، اظهار داشت: یکی دو مورد از موسسات بزرگ غیرمجاز نیز به صورت جدی در حال اصلاح عملکرد خود و کسب مجوز از بانک مرکزی هستند، اما یکی دو تا از موسسات نیز هستند که هنوز برای اصلاح عملکرد خود قدم اساسی را برنداشته اند.

  وی اضافه کرد: به صورت کلی عملکرد موسسات بزرگ زیر ذره بین بانک مرکزی است و ما با آنها براساس ضوابط برخورد خواهیم کرد.

  معاون نظارت بانک مرکزی به ارائه توضیحاتی در مورد وضعیت اصلاح نظام بانکی کشور پرداخت و گفت: لایحه اصلاح نظام بانکی کشور هم اکنون در حال جمع بندی است البته قبل از ارائه نهایی آن به هیات دولت در اختیار وزارت اقتصاد قرار گرفته تا آنها نظرات خود را در این رابطه اعلام کنند. در مجموع طی هفته های آینده لایحه جمع بندی شده اصلاح نظام بانکی برای تصویب به هیات دولت ارسال خواهد شد.

  تهرا نفر در خصوص تأسیس بانک ایران و آذربایجان نیز گفت:در حال حاضر تشکیل این بانک فقط در حد پیشنهاد است و یک موافقتنامه کلی در این رابطه مطرح شده است. به محض تکمیل جزئیات بیشتر اطلاع رسانی را انجام خواهیم داد.

  وی با تأکید براینکه بانک مرکزی امروز با تحریم سازمان ملل و تحریم های گروه تأمین مالی تروریست و مبارزه با پولشویی روبرو است، اظهار داشت: درصددیم تا با رایزنی و مصوبات مختلف مجلس تاحدودی تحریم های اعمالی بر بانک مرکزی را کاهش دهیم.

  معاون نظارت بانک مرکزی در رابطه با اقدامات برخی از بانک ها در اضافه برداشت از بانک مرکزی، گفت: هم اکنون اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی رقم قابل توجهی نیست. پیش از این بانک کشاورزی اقداماتی را در رابطه با اضافه برداشت انجام داده بود که این موضوع با اعمال تصمیماتی مدیریت شد. سایر بانک ها نیز اضافه برداشت قابل توجهی از بانک مرکزی نداشته اند البته شاید یکی دو بانک خصوصی اضافه برداشت هایی را از بانک مرکزی انجام داد که ما مجبور شدیم برخی محدودیت ها را برای آنها اعمال کنیم.

  تهرانفر اضافه کرد: هم اکنون 25 هزار میلیارد ریال از بدهی بانک ها به بانک مرکزی پرداخت شده و 113 هزار میلیارد ریال کاهش بدهی بانک های خصوصی غیر اصل 44 به بانک مرکزی بوجود آمده است.

  وی تصریح کرد: هیچ رقم غیرعادی در بخش اضافه برداشت ها بانک ها در حساب های بانک مرکزی مشاهده نمی شود.
 • این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
 • دیدگاه کاربران
  نام شما :

  پیام شما :جدیدترین ها

پربازدیدترین ها

محبوبترین ها